Betonové ploty tvoří dva základní segmenty – nosné, opěrné sloupky a vnitřní výplňové díly. Základ úspěchu výstavby tvoří výkop, který je nutno velmi přesně vyměřit, a to bývá právě kamenem úrazu u amatérských realizací bez patřičných zkušeností. Jestliže je výkop pro sloupky proveden s pečlivostí a precizně, další postup prací je již velmi rychlý a postupuje se podobně, jako při sestavování stavebnice. Jednotlivé komponenty vnitřních svislých bariér se skládají na sebe do zámků a právě v této jednoduchosti spočívá jedna z výhod výstavby oplocení pozemku. Odpadá betonování a vyzdívání maltovou směsí.
Vzhledových řešení existuje celá řada, nejčastěji jde o napodobeninu lámaného kamene, cihlového zdiva nebo tvárnic. Dekor může být buď jednostranný, nebo oboustranný – volitelný podle potřeby, podle toho, zda vám záleží i na podobě vzhledu z vnější strany ohraničeného pozemku. Nabízí se také řešení kombinované s dřevem či s kovem, lze jej sladit s domovní fasádou, s pergolou, s terasou, s bazénem, ozdobnou skalkou a jehličnany, atd. Zajímavým řešením je i kombinace betonového a živého plotu, případně popínavých rostlin.
Co by zákazníka mělo zajímat
- Měl by mít k dispozici vzorkovník, nejlépe v podobě fotografií provedených realizací, případně mít možnost vidět hotové ploty někde naživo.
- Betonová směs musí být mrazuvzdorná a mít zajištěnou homogenitu, potvrzenou certifikátem. Na trhu je totiž řada výrobků pochybné kvality a ne každý splňuje to, co byste od něj očekávali. Není zkrátka beton jako beton.
- V betonových odlitcích by měla být použita speciální, odolná a pevná betonářská ocel.
- Měl by být k dispozici orientační ceník, i když se nakonec výsledná cena vypočítává individuálně na zakázku.
- Součástí betonových plotů musí být i zakončovací a rohové https://www.biano.cz/produkty/rohove-sedaci-soupravy prvky, aby je bylo možno instalovat pro každý typ ohraničení pozemku.