Pokud máte bazén, který je napuštěn po celou sezónu a má trochu větší rozměry, pak jistě víte, že je potřeba se o vodu starat, aby vydržela průzračně čistá po celou tu dobu. To však není jednoduchý úkol. Proto máme několik pomocníků, kteří nám s ním pomáhají.
Jedním z těch, které najdeme skutečně u každého bazénu, je filtrační zařízení. Jeho princip spočívá v tom, že se jednou hadicí nasává voda, ta se následně prožene přes filtrační médium, kde se zbaví nečistot, a nakonec se vypustí zpět do bazénu.
Úspěch zde závisí především na síle čerpadla a na použitém filtračním médiu. Papírový filtr je zde z pochopitelných důvodů prakticky nepoužitelný. Proto se nejčastěji používá písek. Ten má totiž oproti ostatním několik výhod.
Tou první je jeho vysoká účinnost a dlouhá výdrž. Oproti ostatním typům filtrů jej není nutné tak často měnit. Přesto však i zde je občas třeba písek do filtrace https://www.chlorito.cz/pisek-do-piskovych-filtru vyměnit, aby si zachoval svou účinnost. Neboť musíme mít na vědomí, že ony nečistoty nikam nezmizely. Zůstaly „uvězněny“ ve filtračním médiu. To však má pouze omezenou kapacitu. Jakmile se naplní, zařízení přestane fungovat.
Otázkou však je, jaký typ písku vybrat. Jistě, může se nám zdát, že písek je jen jeden, ale není to pravda. Stačí, když srovnáme ten odněkud z pískovny či štěrkovny a ten ze Sahary. Rozdíl je markantní, a to především ve velikosti zrn a podílu křemičitých částic. Jaký je tedy nejvhodnější?
Ideální je zde takový, který po namočení vytváří kompaktní materiál. Neměly by se z něj vyplavovat žádná zrnka, nebo jen minimum. Tento požadavek je důležitý, neboť kdyby nebyl splněn, měli byste místo dna bazénu dno řeky či moře. A to rozhodně není ideální.
Velikost zrn by však měla být co nejmenší. Čím menší totiž jsou, tím více prostoru mezi nimi je, a tím je tento prostor menší. To znamená, že zachytí i malé nečistoty. A o to zde jde především.