Co se stane, když nahradíte klasickou zářivkovou trubici LED zářivkou?
Nebudou vám bzučet – bzučení starých zářivkových těles je velice nepříjemné, někdy je rezonance natolik slyšitelná, že obtěžuje při práci i při odpočinku. Tento jev způsobuje magnetické jádro tlumivky, které je složeno z velmi tenkých ocelových plíšků, a při průchodu elektrického proudu dochází k jejich chvění. Výměna tlumivky obvykle vyřeší tento problém dočasně a za několik měsíců se může objevit znovu. S LED zářivkou T8 120 cm Lightpark nemusíte žádné bzučení řešit, pracuje na jiném principu a s tlumivkou se zde nesetkáte.
Nebudou vám blikat – další nepříjemností starých zářivkových těles je blikání při frekvenci 50 Hz, která je vlastní střídavému elektrickému proudu v rozvodné síti. Všechny staré zářivky mají tzv. indukční, neboli elektromagnetický předřadník napájený střídavým proudem a ten je jedním z nejdůležitějších článků principu fungování této technologie. Jsou to v podstatě nízkotlaké výbojky, trubice jsou naplněné plynem s obsahem rtuti, který kmitáním naráží na luminiscenční vrstvu na skle trubic. U LED zářivek žádný předřadník neexistuje, jsou to pouze polovodiče řízené elektronikou, tudíž žádné nepříjemné blikání.
Ušetříte za energie – stará tělesa vyžadují značné množství energie. Jestliže je vyměníte za LED zářivky, ušetříte na jednom svítidle měsíčně až desítky korun. Při počtu pěti zářivek to může být za rok úspora zhruba půl třetího tisíce korun.
Můžete si zvolit barvu světla – u starých typů šlo o standardní teplotu chromatičnosti neutrálního až chladného bílého světla v hodnotách zhruba 4500 – 6000 K. Tento odstín je vhodný pouze pro pracoviště a na první pohled působí ostře a chladně. Rozhodně není vhodný pro odpočinkové místnosti a do intimního prostředí v domácnosti. S LED zářivkami máte však na výběr i teplé barevné odstíny, které připomínají svit staré Edisonovy žárovky.